W jaki sposób wyglądać powinien okres przygotowań do pierwszej komunii świętej, jak odpowiednio przeżyć ten dzień

Pierwszym dużym wydarzeniem dla ośmioletnich dzieci jest Komunia Święta. Zwyczajowo odbywa się ona w jedną z majowych niedziel, i poprzedza ją wielomiesięczny okres przygotowań. Od września dzieci będą się uczyć na lekcjach religii wszystkiego, co będzie im potrzebne, tak żeby odpowiednio przygotowane mogły po raz pierwszy w życiu przyjąć komunię. Przez wiele lat dzień te był przede wszystkim ważnym duchowym przeżyciem, lecz w którym momencie jej sens zagubił się gdzieś w pogoni za prezentami i coraz wymyślnymi strojami.
komunia
Przygotowane przez: Clemens v. Vogelsang
Podpatrzone na: http://www.flickr.com
Bo w niejednym miejscu komunie jak wesela, tyle że główne aktorki i aktorzy mają niecałe dziesięć lat. Piękne ale drogie suknie komunijne, drogie upominki i wystawne przyjęcia w restauracjach sprawiły, że cały sens tych chwil, czyli radość z powodu przyjęcia do swojego serca Pana Jezusa zastąpione zostały strojeniem się przed uroczystością i czekaniem na coraz bardziej wymyślne upominki, na które rodziny mogą przeznaczać niekiedy naprawdę pokaźne kwoty - polecam Aldeko.

Jednak na szczęście w coraz większej ilości parafii te zapędy są nieco ograniczane przez samych kapłanów. Ostatnio standardem zaczynają być jednakowe ubiory dla dziewczynek i chłopców. Oczywiście jeśli ktoś ma ubranie po starszym rodzeństwie, to raczej nie będzie kupował nowego, lecz cała reszta ośmiolatków występuje dokładnie w ubraniach tak samo wyglądających. Dzięki takim rozwiązaniom sporo ograniczy się zapędy rodziców którzy będą chcieli za wszelką cenę się pokazać, przynajmniej jeżeli chodzi o sukienkę.


W wolnej chwili

Z jakiego powodu kupno sukienki komunijnej bywa obecnie nieco dyskusyjną czynnością

pierwsza komunia
Przygotowane przez: Wojciech Doganowski
Podpatrzone na: http://www.flickr.com
Chociaż do zimowej pory pozostało bądź co bądź sporo czasu, a wiosna jest jeszcze bardzo daleko, to niektórzy rodziciele już rozpoczęli gorączkowe przygotowania do komunijnej ceremonii. Rezerwację sali w restauracji rozsądniej jest nie odkładać na później. Te bardziej szykowne i jednocześnie całkiem tanie lokale z początkiem następnego roku mogą być już dawno zarezerwowane, także na imprezy weselne bądź jubileuszowe. Podobnie sprawa się ma w przypadku garderoby - o dziewczęce suknie komunijne bądź chłopięce mundurki trzeba zatroszczyć się stosunkowo wcześniej, aby potem zaoszczędzić sobie niepotrzebnego rozgorączkowania.


Dziewczynki będą przystępować wtedy ubrane w taki sam sposób, na głowach będą mieć identyczne wianki komunijne (zobacz wianki), więc nie ma problemów, że ktoś mógł sobie pozwolić na suknię za półtora tysiąca złotych, a komuś innemu musiała wystarczyć za trzysta. Rzecz jasna takim sposobem nie wyeliminuje się całej reszty, to znaczy wystawnego przyjęcia czy kosztownych prezentów - tu tylko można zaapelować o umiar i rozsądek rodziców oraz gości - lecz przynajmniej w czasie mszy wszystkie komunijne dzieci wyglądają tak samo.
2018-02-05 12:18
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.