Urlop poza miastem

Planując wakacje albo wyprawę na weekend, warto brać pod uwagę wycieczkę w okolicę Pilicy. rzeka ta to jeden z dopływów Wisły, płynący przez centralną Polskę. Odwiedzając ten rejon warto zostawić auta i przesiąść się na dwa kółka lub kajaki. Pilica liczy powyżej trzystu kilometrów i na dużej części jej biegu znakomicie nadaje się na spływy, a przepastne obszary parków krajobrazowych zapraszają do rowerowych przejażdżek.


Pilica malowniczo płynie przez Zespół Nadpilicznych Parków Krajobrazowych, niebo dla fanów dzikiej natury. Składa się on z trzech części – Przedborskiego, Sulejowskiego i Spalskiego Parku Krajobrazowego. Przedborski jest położony na rubieży województw świętokrzyskiego i łódzkiego. Jest znany z lasów pełnych dzikich zwierząt i całego mnóstwa flory pod ochroną.

Pragnęlibyśmy, by nasze artykuły poruszały Wasze emocje. Dlatego będziemy szczęśliwi, jeżeli jakikolwiek komentarz z witryny (https://www.wizabroker.pl/) pozostawiony przez Was trafi do nas.

W jego rejonie wytyczony został szlak Rekreacyjny rzeki Pilicy, ciągnący się od Piotrkowa Trybunalskiego aż do wsi Krzętów - zaktualizowany post na blogu o spływach kajakowych. Marszruta zahacza też o Sulejowski Park Krajobrazowy, położony całkowicie w województwie łódzkim. W Parku tym znajduje się Zbiornik Sulejowski, świetny na wypoczynek na rowerach wodnych. Dalej jest Spalski Park Krajobrazowy, który obok zjawiskowej natury, oferuje liczne dzieła ludzkiej ręki. W Inowłodzi natkniemy się na ruiny twierdzy z Średniowiecza, a w Studziannej można podziwiać gotycki zespół budynków zakonnych Filipinów. Cały krajobraz usiany jest zabytkowymi zabudowaniami gospodarczymi.

Nad Pilicą istnieje kilka tras, na które można zabrać kajaki. Warka – Białobrzegi, Warka – Przybyszew, Maluszyn – Chałupy i Chałupy – Łęg Ręczyńskich zaliczają się do najbardziej malowniczych szlaków, jakie oferuje Pilica. Spływ tą rzeką jest łatwy i nadaje się dla każdego członka rodziny - przeczytaj tutaj. Proponowane są najczęściej eskapady weekendowe ze spaniem po drodze, ale zaleca się też spędzenie dłuższego czasu, przepływając przez wszystkie złączone parki krajobrazowe.
2020-09-14 07:43
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.