Czerwona herbata - jej własności i oddziaływanie na nasz organizm

Jeszcze nie tak dawno temu wcale o niej się nie słyszało, dzisiaj robi furorę. Rodzaj trunku, jakim jest czerwona herbata to pierwszorzędny napój i suplement diety. W jaki sposób ją parzyć i co tak faktycznie wnosi do organizmu?

Herbata sypana
Przygotowane przez: Czas na Herbatę
Podpatrzone na: Czas na Herbatę
Susz czerwonej herbaty, znanej jako Pu-Erh, po zebraniu plonów są poddane krótkiemu procesowi fermentacji. Za jego pośrednictwem napar ma kolor czerwony. Smak możemy nazwać jako ziemisto-korzenny. Roślina rośnie przede wszystkim w Chinach i Tajwanie, tam też mają swą lokalizację największe zakłady trudzące się rozpowszechnianiem tego specyfiku na cały świat. Ma niezwykle znaczące znaczenie w chińskiej medycynie, określany jest bowiem "mordercą tłuszczu". Przyspiesza metabolizm, zwiększa spalanie tłuszczów. Jak ją odpowiednio przygotować? Sprawdź więcej tutaj - .

Wystarczy do czajniczka z porcelany wsypać susz i zalać ciepłą, lecz nie wrzącą wodą, parzyć około 3 do 7 minut . Uzyskany w ten sposób trunek nie będzie miał gorzkiego aromatu, jaki da się wyczuć po niewłaściwym jego przygotowaniu. Nie jest zatem to zawikłane, analogicznie parzy się prawie że każdą inną herbatę. Jakie jeszcze ma plusy dla człowieka? Pobudza wytwarzanie soków trawiennych, stymuluje pracę jelit, w związku z tym przyspiesza przemianę materii, a w rezultacie wcześniej omawiane palenie tłuszczów. Napój, jakim jest czerwona herbata zmniejsza poziom cholesterolu i ciśnienie krwi, polepsza cyrkulację krwi, a więc może być spokojnie przyjmowana przez ludzi zmagających się z takimi problemami.

W wolnej chwili

Herbata Rooibos jako przykład rozwiązania, które jest uniwersalnym pomysłem na to jak sprawić danej osobie przyjemną niespodziankę w dniu urodzin

prezent
Przygotowane przez: Sheila C.
Podpatrzone na: http://www.flickr.com
Herbata jest produktem, który dla zdecydowanej większości z nas budzi raczej atrakcyjne skojarzenia. Ma to głównie związek z tym, że stosunkowo często pijemy ją przy okazji rozmaitych rodzinnych spotkań czy też relaksując się w łóżku, a także oglądając ulubiony film. Istnieje stosunkowo sporo odmian tego napoju, co powoduje z kolei, że tak naprawdę każdy z nas jest w stanie odkryć taką, która wyjdzie naprzeciw naszym potrzebom.


Może też nas napełnić w brakujące minerały, gdyż napar z liści zawiera ich masę, w tym wapnia i teiny. Działa pobudzająco, wobec tego z chęcią spożywają go ludzie rezygnujące z picia kawy. Łagodzi schorzenia wątrobowe i także pomaga w walce z próchnicą. Tak duża liczba zalet, a zatem nie pozostaje nam nic innego jak właśnie skierować się do sklepu i zakupić liście do parzenia. Wartość produktu, jakim jest czerwona herbata waha się w granicach od kilku do niekiedy kilkuset złotych za 100 gram.

herbata
Przygotowane przez: Matthias Ripp
Podpatrzone na: http://www.flickr.com
Spożywając prawidłowo napój, jakim jest czerwona herbata jesteśmy w stanie zafundować sobie poprawę kondycji jak i zrzucić dodatkowo trochę masy. Jej koszt, w zależności od producenta nie wykracza stosunkowo poza możliwości pieniężne pospolitego człowieka.
2019-05-24 07:05
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.