Mitra biskupia to czerwona czapka, którą szkraby czasami wykonują na dzień świętego Mikołaja

przez | 24 listopada 2022
Współczesny Mikołaj, którego znamy z reklam, niewiele ma wspólnego z prawdziwym wizerunkiem Mikołaja, który żył dawno temu.
W szkołach często w dzisiejszych czasach robi się inscenizacje dla najmłodszych z okazji dnia Mikołaja.

biskupia czapka

Autor: Sam Howzit
Źródło: http://www.flickr.com
jogging

Autor: Vladimir Yaitskiy
Źródło: http://www.flickr.com
Rzecz w tym, aby szkraby poznały prawdziwą historię biskupa, który podrzuca dzisiaj prezenty. Niekiedy mają one za zadanie przebrać się za tego prawdziwego Mikołaja, który został świętym i był również biskupem. Nosił on czerwony płaszcz oraz czerwoną mitrę biskupią. Tego typu strój da się uszyć samemu lub kupić. W internecie znajdziemy znaczną liczbę witryn, gdzie oferują cały strój Mikołaja. Znajduje się tam także biskupia czapka. Powinniśmy jedynie kupić odpowiedni rozmiar. Czapka biskupia musi być rzecz jasna wysoka. Na wielu obrazach pokazujących świętego możemy sprawdzić, jak mniej więcej mógł prezentować się jego strój. Jeśli natomiast mamy ochotę zrobić taką czapkę sami, to możemy wykonać ją na dwa sposoby. Można po prostu skleić ją z czerwonego papieru technicznego, który jest gruby, lub na papier przykleić czerwony materiał, żeby czapka prezentowała się bardziej elegancko. Rzecz jasna nie można także zapomnieć o krzyżu. Musi być on złoty lub choćby żółty.

Przy bardziej ambitnych projektach na tych złotych paskach, które powinny tworzyć krzyż, możemy przykleić ładny czerwony wzór. Namalowanie czy wycinanie go może być zbytnio trudne, zatem najmądrzejszą opcją jest kupienie gotowego ozdobnika oraz przyklejenie go.