Typy gier komputerowych

przez | 11 listopada 2022
Razem z rozkwitem gier komputerowych, autorzy tworzyli coraz różniejsze typy gier, charakteryzujące się odmiennymi sposobami prowadzenia techniki gry, trybu. Trudno wyodrębnić jakikolwiek konkretny podział gier, ponieważ w literaturze przedmiotu nie istnieje sprecyzowany podział gier ze względu na rodzaj.

Zestawiając opisane przez producentów kategorie gier możemy podzielić je najgeneralniej na:
symulatory, gry zręcznościowe, fabularne, RPG, edukacyjne oraz inne. Omówię dzisiaj wybrane z nich.
Gry wyścigi. Rodzaj gier polegających na ściganiu się z współzawodnikami. Misją gracza będzie zdobycie pierwszego miejsca czy uzyskanie jak najlepszego czasu okrążenia. Można ścigać się różnymi pojazdami (powietrzne), natomiast sama natura rozgrywki także może być zmienna (symulacyjna lub zręcznościowa).
Piknik na łonie natury

Autor: Daniel Glifberg
Źródło: http://www.flickr.com
Walentynkowy prezent

Autor: Princess Academy
Źródło: Princess Academy
Symulatory charakteryzują się głównie tym, że odzwierciedlają faktyczne wydarzenia w iluzorycznym świecie, przykładowo symulatory lotów, symulator jazdy czterokołowcem, itp. Zachodzą w nich ograniczenia rodzaju fizyka obiektów, choć są wyjątki, np. modna seria The Sims. Gry takie w większości wypadków posiadają samouczek. Symulatory to też tego rodzaju gry, w jakich mamy możliwość konstrukcji miast. W najwyższym stopniu prawdopodobnie znaną grą symulacyjną jest seria nadmienionej wcześniej gry The Sims, w której istnieją ogromne możliwości posunięcia. W skrócie gra polega na prowadzeniu wirtualnego życia Simów (odpowiednik osób), którym należy zbudować dom, znaleźć pracę albo dbać o potrzeby biologiczne, psychologiczne bądź też zdobywać znajomości, dbać o nie i promować na coraz lepsze stanowisko pracy. Gra nadaje się znakomicie dla dziewczynek. Kreowanie doskonałych Simów, które odzwierciedlają nas samych, pozwala realizować własne fantazjowania w świecie fikcyjnym.
pomieszczenie
Forge of Empires jest to gra , w jakiej budujesz swoje własne miasto oraz towarzyszysz mu poprzez wszelkie okresy istnienia cywilizacji, poczynając od epoki kamienia. Odkrywaj pionierskie technologie i wkraczaj w nowe epoki.

Zapisz się na kartach przeszłości, podnosząc unikalne, zaawansowane konstrukcje i olbrzymią metropolię.

Zainteresował Cię ten wątek? Więc kliknij w link do serwisu Maroko i ciesz się kolejnymi faktami. W razie jakiś wahań – zwróć się do nas.

Powiększaj swe imperium dzięki strategicznie opracowanym kampaniom i umiejętnym posunięciom militarnym. Skonstruuj własny świat.