W jaki sposób wykonać ciekawe nakrycie stołu?

przez | 9 lipca 2022
Gdy chcemy efektownie przyjąć zaproszonych i uświetnić imprezę zazwyczaj przygotowujemy odświętne posiłki. Smaczne ciasta, wielodaniowe obiady czy chociaż smaczna kolacja z pewnością będą zauważone. Jeżeli jednak masz zamiar przygotować coś zupełnie wyjątkowego, dobrym pomysłem będzie również wyjątkowe nakrycie stołu. Jak możesz to zrobić?

Świąteczne nakrycie stołu

Autor: thelittlecorner.tumblr.com
Źródło: thelittlecorner.tumblr.com
Możliwości jest całe mnóstwo. Przede wszystkim potrzebny będzie świeży obrus. Na nim możesz umieścić wyjątkową zastawę, może być taka, którą wyciągasz tylko na specjalne okazje. Może to być tak zastawa tradycyjna, jak i całkiem nowoczesna. Do tego dochodzą sztućce a także serwetki. Serwetki również mogą być wykwintną ozdoba. To tylko niepozorny skrawek miękkiego materiału, jednak dobrze poskładana serwetka jest w stanie naprawdę ozdobić blat. Wobec tego jak przygotować nakrycie, ażeby wywarły wrażenie na wszystkich, którzy zasiądą do niego w święta lub z innej okazji?

Pomysł na nakrycie stołu daje wiele możliwości. Bardzo praktycznym, a jednocześnie zawodowo prezentującym się rozwiązaniem jest stworzenie z serwetki pokrowca na nóż i widelec. To niezwykle łatwy zabieg i można go wykorzystać tak z serwetkami zwykłymi, jak i koronkowymi. Innym rozwiązaniem jest np. utworzenie tzw. podwójnego zafalowania i zakręcenie serwetki na brzegu. Na przestrzeni między falami będzie spoczywać nóż i widelec.

Przy określaniu metody dobrze jest mieć na uwadze również to, czy serwetki mają służyć gościom. Nie wszystkie złożenia da się następnie łatwo rozłożyć, z tego powodu niektóre formy są zarezerwowane jedynie dla przyjęć o czysto reprezentatywnym charakterze. Czyli takich, gdzie korzystanie z serwetki (więcej pod tym łączem – przejdź do strony) prawdopodobnie nie będzie niezbędne.Poza serwetkami możesz również postarać się o charakterystyczne elementy na blacie. Świetnie pasuje zwykle etażerka, czyli kilkustopniowa tacka. Na etażerce najczęściej umiejscawiane są słodkości albo tez owoce. W sprzedaży znajdziesz tak nowoczesne etażerki, jak i takie o klasycznej formie.