Dopiero co mieliśmy Święta Bożego Narodzenia , a już teraz gospodynie domowe myślą o Wielkanocy.

przez | 2 kwietnia 2022
Dopiero co obchodziliśmy Boże Narodzenie , a już teraz niektóre panie domu myślą o kolejnych wielkich świętach, a mianowicie o świętach wielkiej nocy.

Wielkanoc to dla katolików największe i najważniejsze święto w ciągu roku. Wspominane jest dla upamiętnienia męki pańskiej i zmartwychwstania Jezusa w 3 dniu.

Zaprezentowany temat przygotowaliśmy z myślą Twoje oczekiwania. Czekamy na twoją opinię, czy spodobał Ci się tekst. Daj nam znać – przejdź do serwisu (https://memento-wroc.pl/) .

Czas tych świąt jest ruchomy, odbywają się one niezmiennie w trzecią niedzielę po pierwszej pełni księżyca. Od terminu tej pełni zależy dużo innych katolickich świat ruchomych.

pisanki z wzorami

Autor: Antony Stanley
Źródło: http://www.flickr.com
W tym roku Wielkanoc nadejdzie bardzo wcześnie, bo już pod koniec marca. Nie ma w tym nic dziwnego, że większość gospodyń domowych już zawraca sobie głowę szykowaniem się do świat. W końcu zgodnie z tradycją, na święta powinna zjechać się całą rodzina.

W polskiej tradycji Wielkanoc to czas radości i pogody ducha która szczęścia towarzyszącego zmartwychwstaniu (pełna oferta). Symbolem tego odnowionego życia jest bez wątpienia jajko. Tak, jak nikt nie wyobraża sobie bożego narodzenia bez karpia, tak i w Święta wielkanocne śniadanie nie powinno obyć się bez pisanek. Jak co roku udekorujemy stół rzeżuchą, na której położymy pisanki wielkanocne i baranka z cukru – drewniane pisanki.

wielkanocne pisanki

Autor: Preciosa Ornela
Źródło: http://www.flickr.com

Polacy maja wywodząca się sprzed kilkuset lat tradycję ręcznego wykonywania ozdób świątecznych. O ile na skomercjalizowane święta bożego narodzenia wszystkie świecidełka choinkowe możemy kupić w markecie, to pisanki ręcznie robione są nadal w cenie. Najlepsze z nich wyrabia się na północy naszego kraju – kurpiowskie jajka i wydmuszki są sławne na całym świecie. Precyzja i brak pośpiechu wymagane do odpowiedniego pomalowania takiej pisanki są cechę rzadko widywaną wśród dzisiejszych ludzi zamieszkujących duże miasta.

Oprócz jajek, innym, nie mniej sławnym produktem z północnych stron są bibułkowe kwiaty i bukiety używane do przystrajana świątecznych palm wielkanocnych, które każdy z nas na pewno podziwiał w internecie. Jeszcze innym motywem są świąteczne baranki robione z masła – .

W związku z tym, moim zdaniem, tym mocniej musimy doceniać sztukę i tradycję wywodząca się z folkloru, gdyż prezentuje ona nieco zapomniany, a nadal bardzo mądry styl życia.