Urlop poza miastem

przez | 2 marca 2022
Planując wakacje albo wyprawę na weekend, warto brać pod uwagę wycieczkę w okolicę Pilicy. rzeka ta to jeden z dopływów Wisły, płynący przez centralną Polskę. Odwiedzając ten rejon warto zostawić auta i przesiąść się na dwa kółka lub kajaki. Pilica liczy powyżej trzystu kilometrów i na dużej części jej biegu znakomicie nadaje się na spływy, a przepastne obszary parków krajobrazowych zapraszają do rowerowych przejażdżek.

Pilica malowniczo płynie przez Zespół Nadpilicznych Parków Krajobrazowych, niebo dla fanów dzikiej natury. Składa się on z trzech części – Przedborskiego, Sulejowskiego i Spalskiego Parku Krajobrazowego. Przedborski jest położony na rubieży województw świętokrzyskiego i łódzkiego. Jest znany z lasów pełnych dzikich zwierząt i całego mnóstwa flory pod ochroną. W jego rejonie wytyczony został szlak Rekreacyjny rzeki Pilicy, ciągnący się od Piotrkowa Trybunalskiego aż do wsi Krzętów – zaktualizowany post na blogu o spływach kajakowych. Marszruta zahacza też o Sulejowski Park Krajobrazowy, położony całkowicie w województwie łódzkim. W Parku tym znajduje się Zbiornik Sulejowski, świetny na wypoczynek na rowerach wodnych. Dalej jest Spalski Park Krajobrazowy, który obok zjawiskowej natury, oferuje liczne dzieła ludzkiej ręki. W Inowłodzi natkniemy się na ruiny twierdzy z Średniowiecza, a w Studziannej można podziwiać gotycki zespół budynków zakonnych Filipinów.

Czy publikowany tekst jest według Ciebie fascynujący? Jeśli tak uważasz, to kliknij również na pomocny artykuł, który zawiera równie istotne informacje.

Cały krajobraz usiany jest zabytkowymi zabudowaniami gospodarczymi.

Nad Pilicą istnieje kilka tras, na które można zabrać kajaki. Warka – Białobrzegi, Warka – Przybyszew, Maluszyn – Chałupy i Chałupy – Łęg Ręczyńskich zaliczają się do najbardziej malowniczych szlaków, jakie oferuje Pilica. Spływ tą rzeką jest łatwy i nadaje się dla każdego członka rodziny – przeczytaj tutaj. Proponowane są najczęściej eskapady weekendowe ze spaniem po drodze, ale zaleca się też spędzenie dłuższego czasu, przepływając przez wszystkie złączone parki krajobrazowe.