W jaki sposób wyglądać powinien okres przygotowań do pierwszej komunii świętej, jak odpowiednio przeżyć ten dzień

przez | 19 listopada 2021
Pierwszym dużym wydarzeniem dla ośmioletnich dzieci jest Komunia Święta. Zwyczajowo odbywa się ona w jedną z majowych niedziel, i poprzedza ją wielomiesięczny okres przygotowań. Od września dzieci będą się uczyć na lekcjach religii wszystkiego, co będzie im potrzebne, tak żeby odpowiednio przygotowane mogły po raz pierwszy w życiu przyjąć komunię. Przez wiele lat dzień te był przede wszystkim ważnym duchowym przeżyciem, lecz w którym momencie jej sens zagubił się gdzieś w pogoni za prezentami i coraz wymyślnymi strojami.

komunia

Autor: Clemens v. Vogelsang
Źródło: http://www.flickr.com
Bo w niejednym miejscu komunie jak wesela, tyle że główne aktorki i aktorzy mają niecałe dziesięć lat. Piękne ale drogie suknie komunijne, drogie upominki i wystawne przyjęcia w restauracjach sprawiły, że cały sens tych chwil, czyli radość z powodu przyjęcia do swojego serca Pana Jezusa zastąpione zostały strojeniem się przed uroczystością i czekaniem na coraz bardziej wymyślne upominki, na które rodziny mogą przeznaczać niekiedy naprawdę pokaźne kwoty – polecam Aldeko.

Jednak na szczęście w coraz większej ilości parafii te zapędy są nieco ograniczane przez samych kapłanów. Ostatnio standardem zaczynają być jednakowe ubiory dla dziewczynek i chłopców. Oczywiście jeśli ktoś ma ubranie po starszym rodzeństwie, to raczej nie będzie kupował nowego, lecz cała reszta ośmiolatków występuje dokładnie w ubraniach tak samo wyglądających. Dzięki takim rozwiązaniom sporo ograniczy się zapędy rodziców którzy będą chcieli za wszelką cenę się pokazać, przynajmniej jeżeli chodzi o sukienkę.

Czy omawiany temat Cię fascynuje? Jeśli pragniesz zdobyć uzupełniające informacje odnośnie tego problemu, to odwiedź proponowany serwis www (www.pomnikiwroclaw.pl/oferta/).

Dziewczynki będą przystępować wtedy ubrane w taki sam sposób, na głowach będą mieć identyczne wianki komunijne (zobacz wianki), więc nie ma problemów, że ktoś mógł sobie pozwolić na suknię za półtora tysiąca złotych, a komuś innemu musiała wystarczyć za trzysta. Rzecz jasna takim sposobem nie wyeliminuje się całej reszty, to znaczy wystawnego przyjęcia czy kosztownych prezentów – tu tylko można zaapelować o umiar i rozsądek rodziców oraz gości – lecz przynajmniej w czasie mszy wszystkie komunijne dzieci wyglądają tak samo.