Co jest lepszym wyborem na przyjęcie: garnitury i sukienki czy może alby?

przez | 9 sierpnia 2021
Bez wątpienia przyjęcie jest jednym z najważniejszych dni w życiu chłopca czy dziewczynki. Opiekunowie z dumą mogą obserwować, jak ich ukochany synek lub córeczka przystępuje do sakramentu Eucharystii. Następnie jest eleganckie przyjęcie pierwszokomunijne i prezenty dla dziecka. Rodzice chcą, by ich pociechy prezentowały się w tym wyjątkowym dniu wyśmienicie. Wobec tego rodzi się pytanie o sens wprowadzenia skromnych alb pierwszokomunijnych.

komunia

Autor: Simone Meier
Źródło: http://www.flickr.com

Nim wprowadzono do użytku alby pierwszokomunijne chłopcy wkładali na siebie eleganckie garnitury, a dziewczynki w sukienki. Rodzice, którzy posiadali wystarczające środki, fundowali swoim dzieciom markowe i bardzo drogie ubrania. Swoje decyzje wyjaśniali tym, że jest to wyjątkowy dzień w życiu dziecka i trzeba go zaszczytnie uczcić.

Jeśli zafrapowała Cię taka tematyka, śmiało wejdź na ten odnośnik – to omówienie zapewne też będzie dla Ciebie wartościowe!

Jednak w gronie dzieci były także te, których rodzice nie posiadali wystarczających środków, żeby zakupić tak eleganckie stroje. Ich dzieci marnie wyglądały na tle tych solidnie ubranych. Wtedy pojawiły się głosy niezadowolenia z powodu różnic w ubiorze, ponieważ niektóre dzieci były odziane tak, jak ubierają się nowożeńcy.

Dlatego też Kościół ujednolicił ubiór. Nie mogło wszakże tak być, że w tym nietuzinkowym dniu z kościoła robi się rewię mody. Alby komunijne okazały się kapitalnym lekarstwem na tę ekstrawagancję w ubiorze . Od tej pory chłopcy i dziewczynki były ubierane jednolicie w białe alby. Każde dziecko odbierało tą samą, wykonaną z tego samego materiału i w tej samej cenie. Od tej pory różnice klasowe i zarobkowe nie były odczuwalne w czasie tej uroczystości. Ten stan rzeczy dał również komfort dzieciom. Te z ubogich rodzin nie czuły się już gorsze i nie były narażone na pośmiewisko ze strony bogatszych dzieciaków.

komunia

Autor: Mia & Steve mestdagh
Źródło: http://www.flickr.com

A same alby są wszakże strojem dokładnie kościelnym, ponieważ nawiązują do tradycji kościoła. Fantastyczne białe alby z powodzeniem od lat są używane podczas mszy świętych. Powyższe operandy przemawiają za podtrzymaniem alb . Bez wątpienia są one bardziej skromnym ubiorem od sukienek i garniturów. Nadają się także lepiej do brania udziału w świętach kościelnych. A dzieci prezentują się w nich elegancko, a zarazem skromnie. I oto wszakże chodzi.