Chryzantemy złociste

przez | 10 lipca 2021
„Chryzantemy złociste w kryształowym wazonie stoją na fortepianie, kojąc smutek i żal” – śpiewał Mieczysław Fogg. Od zawsze chryzantemy przypominały nam o uciekającym czasie. Przykleiliśmy im „nagrobną” etykietę i kojarzyliśmy ze smutkiem.

Chryzantemy

Autor: Emily Mathews
Źródło: http://www.flickr.com
A przecież to tak urodziwe, wdzięczne i wbrew pozorom radosne kwiaty. Wiedzmy, iż, w Japonii Dzień Chryzantemy to radosne święto, podczas którego popija się wino (sprawdź winnice na podkarpaciu) zrobione z tych kwiatów.

Owe kwiaty, szczególnie mocno polubili w ostatnim czasie floryści. Jest to kwiat o stosunkowo niewysokiej cenie, który potrafi cieszyć nasze oczy nawet 3 tygodnie (nic nie tracąc na urodzie), będąc przy tym wspaniale wpisanym w jesienny klimat. Zachwyca też różnorodność kwiatów – od gwiazdek po puchate pompony. Barwy? Różnorodność odmian to bogactwo kolorów – w sklepach zobaczymy nawet farbowane.

Do pojemników wybieramy najczęściej okazy o zwartym pokroju, bogato obsypane kwiatami. Tarasy, balkony i schodki do domu ozdabiamy odmianami o kwiatach drobnych lub średniej wielkości (chryzantema wielokwiatowa, dostępna np. tutaj: http://www.chryzantemy.pl//kontakt.html/, tworzącymi kule o średnicy 30-60 cm. Należy jednak dla ciekawszego efektu wybrać inne formy, np. krzaczaste, które możemy ustawić

Kukły wśród chryzantem

Autor: Valter Wei
Źródło: http://www.flickr.com

w wielobarwnych kompozycjach z innymi gatunkami roślin atrakcyjnymi o tej porze roku.

Chryzantemy postawione w jutowym worku czy ceramicznej osłonce, w towarzystwie okrągłej dyni i opadłych liści, stanowią wdzięczną i niedrogą aranżację aż do pierwszych mroźnych dni.

A wiedzieć należy, iż chryzantemy kwitną radośnieaż do ostatnich chwil, jakby mówiły nam : doceńcie urok późnej jesieni! Ciepłymi barwami ogrzewają serca aż do pierwszych mrozów. Dlatego też, są to najczęściej wybierane kwiaty, które stawiamy na grobach naszych bliskich (w doniczce mogą stać nawet 1,5 miesiąca). Zwyczaj ten stał się już polską tradycją – parę dni przed 1 listopada, w sklepach, kwiaciarniach, przed bramami cmentarza widzimy różne odmiany chryzantem doniczkowych.

Najlepiej jest przechowywać je na balkonie lub w ogrodzie. Na noc wstawmy kwiaty do piwnicy, lub innego nieogrzewanego pomieszczenia. Musimy mieć na uwadze, że – nie należy doniczkowych chryzantem wstawiać do nagrzanych mieszkań.