Porządek musi być głównym elementem egzystencji wszystkich istot

przez | 10 lipca 2021
Nasz żywot jest zbyt skomplikowany, więc ustawiamy wiele rzeczy, jak nam wygodniej, jak łatwiej. Można nazwać to generalizacją, gdy za wszelką cenę pragniemy coś ułożyć, można nazwać to też mianem zapanowania nad porządkiem rzeczy. Zarówno z jednego, jak i z drugiego rozwiązania wyjawia się pewna oczywistość, która mówi nam, że nieważne, jak i co, lecz zawsze będzie wszystko segregować i nazywać. Taką już mamy bowiem naturę. Ciężko wyobrazić sobie działanie całych ludzkich organizmów: państwa, miasta, organizacji bez pewnych ustalonych schematów. Gdyby nie porządek nie byłoby nazw ulic, nie byłoby rejestracji, przez co odróżnialibyśmy samochody i motocykle po kolorach i znakach szczególnych (zarysowania, uszkodzenia).

koncert

Źródło: http://www.morguefile.com/

Od porządku nie jest wolna przyroda, przecież wśród zwierząt każdego gatunku istnieje uporządkowanie, której żaden członek stada nie zaburzy. Zwierzęta są naturalnie mniej skomplikowane od ludzi, więc nawet nie pomyślą, że coś można zrobić inaczej. Spójrzmy na domowego kota: on żyje, żeby polować, myć się i spać. Pewnie nie myśli, że mogłoby być inaczej (choć tak naprawdę nie wiemy, co ma w głowie).

Pokazujemy sobie świat poprzez przygotowywanie map, układamy książki na regałach, a uczęszczający do pracy w urzędach zarządzają na co dzień dużą ilością dokumentów, z których każdy musi znaleźć się w ogólnym ładzie. Harmonia istnieje w muzyce, jest rock, metal, rap, w portfelu (oferta portfeli muzycznych) – są przecież przedziałki na dokumenty, pieniądze i inne przydatne rzeczy. Nawet to czy nosimy przypinkę rockową, metalową czy rapową (przypinki dla fanów muzyki) pokazuje pewien porządek, to czego słuchamy, to, co ma określać naszą spójną osobowość. Kiedy słuchamy rocka, metalu czy rapu na smyczy trzymamy psa, który ma się nas słuchać, panujemy nad nim, wprowadzamy do jego życia reguły, których musi przestrzegać. Porządek dla niego, jak i dla nas jest bezpieczny – pies smakołyki dla psa z kaczki potrzebuje pana, a człowiek psa. To wzajemne przestrzeganie porządku przynosi same korzyści.