Święta Bożego Narodzenia i powiązane z nimi tradycje

przez | 10 lipca 2021
Boże Narodzenie dużej liczbie osób kojarzy się z dawaniem i przyjmowaniem prezentów i z innymi miłymi tradycjami. Dla większości ludzi okres ten jest niezwykle miły i wytęskniony. Niezależnie od wyznania w większej części regionów świata jest to okres, który spędza się w otoczeniu rodziny i przyjaciół. Wiąże się on także z wypoczynkiem, ponieważ święta to dni wolne od pracy.

Wigilia

Autor: Los Angeles County Arboretum
Źródło: http://www.flickr.com
Tradycje bożonarodzeniowe są różnorodne na przykład zależnie od zamieszkiwanego terenu. W ostatnim czasie święta bardzo się skomercjalizowały, w wyniku czego zatraciły trochę swoją tradycyjność. Jest jednak kilka zwyczajów, które w Polsce ciągle się praktykuje niezależnie od napływającej mody z państw zachodnich. Należy do nich przykładowo grupowe śpiewanie kolęd, jak również pójście na pasterkę.

Wysyłanie pocztówek i składanie życzeń

Życzenia bożonarodzeniowe jeszcze niedawno najczęściej składało się za pomocą kartek pocztowych – czytaj więcej. Kartki tego rodzaju są bogato zdobione i utrzymane w stylu wiążącym się ze świętami. W którymś momencie pojawiły się nawet pocztówki z pozytywką, które po otworzeniu odgrywały kolędę. Na chwilę obecną tradycja wysyłania pocztówek niestety zanika na korzyść banalnych życzeń przesyłanych sms-ami lub za pośrednictwem sieci. W Polsce jednak nadal kultywuje się tradycję składania sobie życzeń podczas dzielenia się opłatkiem przy wigilijnym stole. Ma się wówczas okazję, by powiedzieć kilka dobrych słów na przykład dawno niewidzianym członkom rodziny. Zdarza się również, że podczas kolacji wigilijnej skłócone osoby dochodzą do porozumienia.
Boże Narodzenie

Autor: Dekoria.pl
Źródło: Dekoria.pl

Święty Mikołaj i prezenty choinkowe

Wielu osobom, w szczególności dzieciom, w skojarzeniu z Gwiazdką na myśl przychodzą zazwyczaj prezenty choinkowe. Tradycja ta również zakorzeniona jest w polskiej tradycji.

Przeczytaj więcej szczegółów, a poznasz inne wiadomości, które zapewne również Cię zaintrygują. Nie wahaj się więc i użyj serwisu (https://bubucraft.pl/recznik-personalizowany-z-napisem).

Prezenty dawane sobie na święta nie zawsze muszą być niezwykle kosztowne, wiele osób przykładowo bardzo ceni sobie te wykonane własnoręcznie. W większości rodzin najwięcej prezentów otrzymują dzieci, które to również na święta oczekują z największą niecierpliwością. Nawet, jeżeli podarunki są wyłącznie symboliczne, zawsze cieszą obdarowywanych ludzi.