Czy dzieci powinny grać w gry komputerowe?

przez | 10 lipca 2021
W prasie można dowiedzieć się, że gry pecetowe są źródłem wielu zbrodni. Kiedy w jakiejś miejscowości nastolatek zastrzeli kogoś, chwilę później pojawiają się wiadomości na temat tego, w jakie pozycje lubił pograć. Nikt zaś nie informuje o tym, co ten człowiek oglądał i jakiego typu muzyki słuchał.

Wiele przekazów medialnych jest fabrykowanych pod z góry postawioną tezę – rozrywka elektroniczna to zło. A to jest orzeczenie tak bezsensowne, jak to, że skoro Hitler napisał dwie książki, to trzeba zlikwidować wszystkie wytwory literackie, jakie napisano w dziejach. Spektrum sprzedawanych gier komputerowych na rynku jest bowiem ogromne.

gra komputerowa

Autor: Cauthon
Źródło: http://www.flickr.com

Znamy rzecz jasna produkcje z wielką porcją strasznych scen, ale nie istnieją żadne poważne badanie, które by wykazały, że stymulują one agresję wśród użytkowników. Jest zupełnie na odwrót – sesja energicznej i krwawej rozgrywki przed ekranem PC może efektywnie zrelaksować i sprawia, że gracz „wyżywa się” w komputerowym świecie. Jeśli jednak nie zamierzasz kupować swojemu podopiecznemu takiego rodzaju gier, możesz poświęcić trochę czasu na obejrzenie sprzedawanych pozycji. Tak samo jak w świecie literatury, tu też występuje spora gama gatunków. Ujrzysz zatem tytuły typu RPG, czyli adaptacja podręcznikowych gier fabularnych. Znajdziesz też wiele gier, będącymi symulacjami różnych dyscyplin sportowych. Najbardziej popularna jest seria FIFA, czyli futbol w elektronicznym wydaniu. Kolejnym rodzajem, niezwykle stymulującym mózg gracza, są gry RTS. Takie gry uczą przewidywania i szybkiego podejmowania decyzji. Najbrutalniejsze są tzw. strzelanki.

Jeżeli posiadasz dziecko w wieku przedszkolnym, najlepszym nabytkiem dla berbecia okażą się gry przygodowe, kreowane w sam raz dla młodocianych graczy. Cechują się one bajkową grafiką, brakiem przemocy oraz fabułą, która potrafi połączyć zabawę ze zdobywaniem umiejętności i wiedzy.

Zobacz: