Co wypada wiedzieć na temat słuchowisk emitowanych w radio?

przez | 10 lipca 2021
W czasach programów telewizyjnych tak naprawdę zapomnianym gatunkiem stały się słuchowiska. Młode pokolenie naszych rodaków nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, na czym one polegały.

W niezwykle dużym skrócie słuchowisko może być pewnego typu teatrem radiowym. W odróżnieniu jednak o teatru telewizji, który był polskim specjałem, słuchowisko (co może zasugerować już sama nazwa) można było tak naprawdę słuchać. Po raz pierwszy słuchowiska nagrywane były w Anglii. Miało to miejsce w latach 20-tych minionego stulecia. Słuchowiska niezwykle szybko trafiły także do polskiego radia, jednak cztery lata po pierwszym angielskim słuchowisku. Nasi słuchacze radia mieli okazję po raz pierwszy usłyszeć transmitowaną w świecie realnym inscenizację dramatu Stanisława Wyspiańskiego noszącego tytuł “Wesele”. Pierwsze polskie słuchowiska radiowe, które transmitowane były w okresie międzywojennym nadawano oczywiście na żywo, dopiero a krótko przed wybuchem II wojny światowej zaczęto je nagrywać. Należy wiedzieć, że, z tych dawnych nagrań, które powstały przed wojną nie przetrwał żaden zapis. Aby dowiedzieć się więcej zobacz

Spiker radiowy

Autor: Brangwyn Jones
Źródło: http://www.flickr.com
Do zwyczajów radiowych słuchowisk powrócono po zakończeniu wojny. Najwięcej słuchowisk przygotowywana była w latach pięćdziesiątych i sześćdziesiątych minionego wieku. Pod koniec lat pięćdziesiątych w Polskim Radio zaczęto nadawać jedno z mocniej popularnych słuchowisk, któremu nadano tytuł „Matysiakowie”.

Jeśli chcesz uzyskać równie fascynujące informacje na przedstawiany wątek, to przenieś się do źródła, który posiada cenne wiadomości odnoszące się do prezentowanego zagadnienia.

W roku 1960 po raz pierwszy słuchacze słuchali wybranego, niezwykle popularnego słuchowiska pod tytułem „W Jezioranach”. Oba te nagrania nadal są co jakiś czas transmitowane. Popularność obu tych audycji jest nadal na niezmiennym od lat poziomie. Pozyskały już przede wszystkim radiowej telenoweli. Tak naprawdę większość radiowych słuchowisk to utwory dla dorosłych. Ale Polskie Radio nigdy nie zapominało także o swoich najmłodszych słuchaczach. Pierwotne słuchowiska dla młodych radiosłuchaczy nadawano już w okresie dwudziestolecia międzywojennego. Zrealizowanie słuchowiska radiowego jest zadaniem nieprawdopodobnie trudnym. Potrzebny jest nie tylko sprawdzony scenariusz, ale również bardzo dobrzy aktorzy. Z całą pewnością jest to droga do osiągnięcia dużego sukcesu.