Piękno kwiatów cały rok

przez | 10 lipca 2021
Kwiaty w ogrodzie, kwiaty w domu oraz na balkonie. Wszędzie one stanowią perfekcyjne dopełnienie wystroju, uzupełniają wystrój każdego miejsca. Twierdzi się, że jedne osoby „mają rękę do kwiatów”, inne wręcz przeciwnie. Czy to prawda? Zdaje się, iż sprawa nie toczy się tu o żadną magię czy tajemne umiejętności, po prostu jedne osoby wiedzą o kwiatach więcej, inne mniej, a Ci co mają konkretną wiedzę i doświadczenie umieją lepiej troszczyć się o każdego kwiatka. W tym artykule pragniemy opisać cudowny kwiat, jaki występuje w wielu domach i ogrodach.

Jesienny czar chryzantem

Autor: ankakay
Źródło: http://www.flickr.com/photos/ankakay/2939869819/
Pomówmy o chryzantemach doniczkowych i chryzantemach ogrodowych. Są to rośliny, które stanowią bardzo liczną grupę kwiatów kojarzonych z jesienią i świętem Wszystkich Świętych. Jednocześnie, są to kwiaty cięte, do kupienia w każdej kwiaciarni.

W zdecydowanej większości chryzantema ogrodowa (najpopularniejsza) pochodz z Azjii – Chin, Korei i Japonii. Nazwa oznacza szlachetne pochodzenie, bo Chryzanthemum pochodzi od słowa „chrysos” („złoto”). Nic dziwnego, że w naszym kraju możemy je spotkać pod nazwą złocienie. Do tej grupy zaliczamy także rośliny uprawiane w szklarni – złocień ogrodowy, ale także w gruncie – złocień koreański lub złocień arktyczny. Wysokość zależna jest od gatunku, należy przyznać, iż jest dość zróżnicowana, może bowiem wynosić od 25 cm do nawet 250 cm!

Mogą występować w barwie białej, czerwonej, żółtej lub brązowej, natomiast kwiaty występują jako pojedyncze anemonowe i pełne. Czym się różnią? Pojedyncze mają kwiaty języczkowe, jakie są osadzone na paru okółkach. Wnętrze kwiatostanu to rurkowate kwiaty. Drugi rodzaj – anemonowe odznaczają się wypukłym środkiem kwiatu, pełne natomiast są zdecydowanie najmocniej zróżnicowane, ponieważ mogą występować pod postacią pomponów czy kwiatostanów w kształcie kul.

Jesienią (najczęściej w listopadzie) w sprzedaży są dostępne wspaniałe odmiany chryzantem, których postać to właściwie dużych rozmiarów kwiaty (serwis) osadzone pod jednym na każdym pędzie lub małymi, niedużymi kwiatami, jakie licznie znajdują się na pędach. Te cudowne okazy są traktowane jako rośliny sezonowe, za ich rozmnażanie odpowiadają tylko najbardziej doświadczeni ogrodnicy. Pamiętajmy jednocześnie, iż chryzantemy to kwiaty, tak zwanego, krótkiego dnia. To znaczy, że większość z nich kwitnie dość późno. Wiadomo, w specjalistycznych szklarniach ogrodnicy są w stanie manipulować oświetleniem i temperaturą, więc jesteśmy w stanie podziwiać piękno chryzantem z ich sadzonek cały rok.

Chryzantemy na pewno upiększa każde mieszkanie swoimi niesamowicie wyrazistymi kwiatami. Niskie odmiany z hodowli szklarniowych są bardzo właściwe do takiej uprawy. Pamiętajmy jednak, że roślina po przekwitnięciu jest już do wyrzucenia. Dodatkowo, znakomita większość z najpiękniejszych chryzantem nie pasuje do uprawy gruntowej, ponieważ nieodpowiednio reaguje na ujemne temperatury.