W jaki sposób wybierać nagrobek? Na jakie rzeczy zwrócić uwagę? Co jest najważniejsze?

przez | 10 lipca 2021
Decyzja dotycząca wyboru pomnika i płyt nagrobkowych z pewnością nie jest prosta. Po pierwsze silne emocjonalne przeżycia związane ze stratą, z drugiej pilne obowiązki odnośnie potrzeby zorganizowania pochówku. Z tym jeszcze też związana jest niezbyt duża ilość wiadomości na temat usług kamieniarskich, często nieznana jest kwestia kosztów.

Przed zakupem pomnika musimy przemyśleć wiele spraw. Identycznie jest w sytuacji, jak są to nagrobki dziecięce czy dla osób starszych, ponieważ wytyczne są z reguły do siebie zbliżone. Ostateczna cena pomnika to tak właściwa wypadkowa kilku rzeczy, czyli wielkości nagrobka, typu surowca, koloru czy rodzaju wykończenia krawędzi płyt albo dodatkowych ozdobników. Następnym ważnym parametrem są rozmiary nagrobka. Ma to wpływ na ilość kamienia, jaki powinniśmy zużyć do jego wytworzenia.

grób

Dlatego również niezbędnie trzeba pamiętać o jego wymiarach, dlatego też czy mamy do czynienia z nagrobkiem pojedynczym, na dwie osoby czy może rodzinnym grobowcem – https://tborkowski.pl/galeria. Wiadomym jest, że klasyczne wymiary są w lepszej cenie, niż niestandardowe. Istotne do ostatecznej wyceny będzie to, z jakiego rodzaju kamienia zrobiony jest pomnik. Najbardziej powszechny jest granit i marmur. Na wycenę też wpływa głównie stopień obróbki oraz wypolerowania kamienia. Oprócz tego kolor posiada znaczenie. Gdy mowa o granicie jest to szczególnie ważne, ponieważ im ciemniejszy tym bardziej twardy oraz odporny na warunki pogodowe.

Następna rzecz to nagrobki wzory, które czym bardziej ozdobne, tym droższe. Napisy na pomnikach mogą być malowane albo grawerowane. Ostatnio coraz częściej usługi kamieniarskie proponują litery metalowe, które są doczepiane do płyty nagrobka. Na ostateczną cenę wpływają różnego rodzaju kwestie, przykładowo wykonane napisy, ich barwa jak i długość. Nie zapominajmy o dodatkowych rzeczach. Są to wszystkie akcesoria, jakie stanowią o cechach charakterystycznych nagrobka oraz jego indywidualizacji – zerknij. W takiej sytuacji można wybrać różne wyjątkowe płaskorzeźby, figurki czy wazony. Pomnik to wyraz naszej miłości do zmarłej osoby, dlatego ważne jest podkreślenie, kto od nas odszedł. Na płycie można umieścić zdjęcia, epitafium czy rzeczy, które odzwierciedlą osobowość bliskiego.